facebook_pixel

#12 PINW Czy opłaca się teraz kupić mieszkanie?

utworzone przez maj 19, 2020Inwestowanie w nieruchomości, VIDEOBLOG0 komentarzy

Czego się dowiesz:

  • Dlaczego moim zdaniem ceny mieszkań spadną w 2020 r.
  • Do kiedy i dlaczego lepiej wstrzymać się teraz z zakupem mieszkania

 Nie będę udawał, że „wróżę z fusów”. Przedstawię Wam kilka argumentów, które pomogą Wam podjąć decyzję czy kupić mieszkanie teraz,  czy lepiej się wstrzymać. Wszystko jest zależne od tego, jakie masz potrzeby, w jakiej jesteś sytuacji finansowej. Postaram się więc podpowiedzieć Wam czy opłaca się kupić mieszkanie teraz, czy korzystniej jest poczekać, aż sytuacja z koronawirusem się uspokoi.

Czy opłaca się kupić mieszkanie teraz, czy lepiej się wstrzymać?

Odpowiedzią na to pytanie zainteresowane są nie tylko osoby, chcące kupić mieszkanie dla siebie, ale także inwestorzy indywidualni. Nie wiemy, jak długo potrwa obecna pandemia koronawirusa. A więc ta niepewność na rynku jest coraz większa.

Zacznijmy od tego, że można wyróżnić trzy grupy ludzi:

  1. Pierwsza grupa to osoby, które kupiły mieszkanie przed pandemią, na przełomie stycznia i lutego. Kupili na górce, czy nie? Wtopili, czy nie?
  2. Druga grupa to osoby, które kupiły mieszkanie na kredyt w 2019 roku i wcześniej. Wiadomo, spadły stopy procentowe, więc zapłacą mniejszą ratę kredytową.
  3. Trzecia grupa to osoby, które właśnie się zastanawiają, co robić? 

 To głównie do osób z trzeciej grupy kieruję dzisiejszy wpis. Dlaczego właśnie do tych osób?

Ponieważ mogą one sobie zadawać pytania: Czy nie przepłacę, kupując teraz mieszkanie? A może lepiej te pieniądze potrzymać jeszcze przez trzy, cztery miesiące, a może pół roku, albo do końca 2020 roku?

Drugą sprawą jest trudniejszy dostęp do kredytów hipotecznych dla tych osób, które chcą teraz kupić mieszkanie. Wynika to z faktu, że znikają oferty banków z 10% wkładem własnym. Mamy również do czynienia z wyższą marżą na kredyty.

 

Jeżeli nastąpi, jakakolwiek zmiana, cen na rynku nieruchomości, to nie odczujemy tego szybko. Rynek nieruchomości reaguje jak „bomba z opóźnionym zapłonem”. Surowce i giełda wręcz przeciwnie,  ponieważ handel jest możliwy o każdej porze dnia i nocy. Od razu więc widać nastroje inwestorów. 

 

Cały czas czekam na dane za pierwszy  kwartał z 2020 roku. Jednak prawdziwy obraz pokażą nam dopiero statystyki z drugiego kwartału. Dopiero wtedy będę mógł zaktualizować mój wskaźnik GM2, którego używam do podejmowania decyzji o zakupie mieszkania. 

Więcej na temat tego wskaźnika znajdziecie na mojej stronie mariuszk.com w zakładce sklep. Tam dowiecie się, w jaki sposób za pomocą tego wskaźnika decyduję, czy opłaca się kupić mieszkanie, czy też nie. 

Dlaczego uważam, że ceny mieszkań spadną w 2020 r.?

Pierwszym moim argumentem jest to, że ceny mieszkań biły rekordy w 2019 roku. W niektórych miastach wzrost cen wynosił nawet 18-20% rok do roku. Takiej sytuacji w Polsce nie było nigdy. Szaleńcze tempo wzrostu mieszkań, nawet w porównaniu do całej Europy. Jesteśmy chyba w pierwszej trójce krajów, gdzie ceny mieszkań rosną najszybciej. Na pierwszym miejscu jest Malta. 

 

Drugi argument, jest taki, że koronawirus zmniejszył ruch wśród kupujących z obawy przed zarażeniem. Nie tylko chodzi o sprzedających i pośredników, ale również o notariuszy. Notariusze pozamykali biura i transakcje nie sprzyjają wzrostom cen nieruchomości. 

 

Trzeci argument, to strach przed bezrobociem. Firmy zaczęły zwalniać ludzi i dalej będą to robić. Niektórzy analitycy przewidują, że bezrobocie do wakacji może wzrosnąć nawet o 10%.  Wyobraźmy sobie sytuacje, gdzie  kilkaset tysięcy ludzi będzie na rynku bezrobotnych. 

 

Czwarty argument, który przemawia  za tym, że nie powinniśmy kupować teraz mieszkania, odnosi się do mniejszej liczby inwestycji ze strony deweloperów. Oni również czują się niepewnie w czasie pandemii. Nie chcą kupować ziemi po zawyżonych cenach. Deweloperzy będą czekać na okazję, ponieważ prawo dotyczące obrotu ziemią będzie się zmieniać w 2020 roku. Ceny ziemi, podobnie jak mieszkań, bardzo rosły w ostatnim czasie. 

 

Można się spodziewać, że ze względu na niepewność związaną z koronawirusem deweloperzy trochę przystopują. Może to z kolei spowodować, że ceny mieszkań spadną.

Dlaczego należy wstrzymać się z zakupem mieszkania teraz?

To wszystko z dużym prawdopodobieństwem wyhamuje popyt na mieszkania. Na pewno spadek cen mieszkań, jako pierwszy odczuje rynek pierwotny. Deweloperzy mają zawsze większy przedział, jeżeli chodzi o marże na swoich inwestycjach. 

 

Już widać promocje w Krakowie. Na niektórych portalach można zauważyć spadki cen od kilku do nawet 35 000 złotych na całym mieszkaniu. Już coś zaczyna się dziać w tym temacie. 

 

Jako drudzy spadek cen mieszkań odczują kupujący na rynku wtórnym. Wydaje mi się jednak, że tylko te osoby, które mają mieszkania z dużym metrażem. Dlaczego?

 

Wynika to z faktu, że niektóre osoby ze względu na sytuację życiową spowodowaną pandemią i bezrobociem będą zmuszone sprzedać swoje duże mieszkania ze względu na zbyt duże koszty utrzymania. A jak wiadomo, płynność takich mieszkań nigdy nie była dobra. 

Trochę się to zmieniało w ostatnich dwóch latach, ale właśnie ze względu na inwestorów indywidualnych, którzy szukali mieszkań pod inwestycje na pokoje.

Co z inwestorami indywidualnymi?

To jest właśnie dobra informacja dla inwestorów indywidualnych, dla których wynajem na pokoje jest opłacalny! Mam na myśli mieszkania o większych metrażach od 70 m do 110 metrów kwadratowych. 

 

Jeżeli ja miałbym podjąć decyzję dzisiaj, to raczej poczekałbym do wakacji, czy ziści się scenariusz bezrobocia, które może być w okolicach 8%-10%. W takim przypadku możemy się spodziewać jeszcze większych spadków cen mieszkań.

 

Jak słuchać Podcastu

Dzisiejszy odcinek znajdziesz na górze wpisu. Możesz go również odsłuchać w aplikacjach do odsłuchiwania podcastów oraz na moim kanale Pojetyczny Inwestor na YouTube. 

Słuchaj w Apple Podcast

Słuchaj w Spotify

Słuchaj w Google Podcast

Słuchaj w Acast

Słuchaj w TuneIn

Słuchaj w Pocket Cast

Słuchaj w Breaker

Słuchaj w Stitcher

Jak słuchać Podcastu

Dzisiejszy odcinek znajdziesz na górze wpisu. Możesz go również odsłuchać w aplikacjach do odsłuchiwania podcastów oraz na moim kanale Pojetyczny Inwestor na YouTube.

Słuchaj w Apple Podcast

Słuchaj w Spotify

Słuchaj w Google Podcast

Słuchaj w Acast

Słuchaj w TuneIn

Słuchaj w Pocket Cast

Słuchaj w Breaker

Słuchaj w Stitcher