facebook_pixel

#13 PINW Dopłaty do czynszów nawet 1500 zł, czyli co zrobić, gdy nie masz pieniędzy na czynsz lub wynajem mieszkania

utworzone przez maj 19, 2020Inwestowanie w nieruchomości, VIDEOBLOG0 komentarzy

Czego się dowiesz:

 • Jak ubiegać się o dodatek mieszkaniowy dla najemców dotkniętych skutkami pandemii
 • Kto może otrzymać taki dodatek
 • Jakie są zasady przyznawania dodatku mieszkaniowego
Myślę, że dopłaty do czynszów dla najemców, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji z powodu COVID-19  to bardzo dobry pomysł. Może on pomóc nie tylko wynajmującym. Będzie wsparciem również dla  właścicieli mieszkań, których najemcy mają problemy z płatnościami.

Pakiet mieszkaniowy oferujący dopłaty do czynszów

W tym tygodniu wiceminister rozwoju Robert Nowicki zaprezentuje pakiet mieszkaniowy. Pakiet ten ma dotyczyć m.in. dodatków mieszkaniowych dla najemców dotkniętych skutkami pandemii (czyli takich, którzy stracili pracę lub dochód z powodu pandemii). Będzie to po prostu dopłata do czynszów i będzie dotyczyć wszystkich najemców, czyli: mieszkań komunalnych, TBS-ów,  spółdzielczych mieszkań czy  po prostu wynajętych od osoby prywatnej lub od firmy.

 

 Osoba, która zechce skorzystać z pomocy państwa, musi najpierw wystąpić o przyznanie dodatku mieszkaniowego do urzędu miasta (lub ośrodka pomocy społecznej). Na jakiej zasadzie będą składane wnioski, tego jeszcze nie wiadomo. Prawdopodobnie będzie można wysłać taki wniosek pocztą, ale jeszcze nie wiadomo czy będzie można zrobić to on-line.  Będzie można złożyć wniosek osobiście do Urzędu Miasta, czy do Ośrodka Pomocy Społecznej. Wiadomo, że w dobie wirusa nie jest to dobry pomysł. 

Co natomiast wiadomo?

 • opłata taka może wynieść miesięcznie maksymalnie 1,5 tys. zł 
 • ma przysługiwać przez 6 miesięcy 
 • przepisy zaczną obowiązywać od 1 lipca, ale dopłata będzie przysługiwać od daty wprowadzenia stanu zagrożenia epidemiologicznego, czyli od 13 marca. Zatem będzie można się ubiegać o dodatek mieszkaniowy wstecz. Oznacza to, że jeżeli złożycie wniosek 1 lipca do Urzędu Miasta lub OPS, to będziecie  mogli dostać  ten dodatek od marca (za marzec, kwiecień, maj i czerwiec). Byłaby to bardzo duża pomoc. 

 Jest kilka warunków:

 • w dalszym ciągu najemcy muszą dotrzymywać umów podpisanych z właścicielami mieszkań. Czyli nie może być takiej sytuacji, gdzie ktoś ubiega się o dodatek, a nie dotrzymuje warunków umowy podpisanej z właścicielem mieszkania;
 • dodatkowo dla przypomnienia, właściciele nie mogą wypowiedzieć umów najmu najemcom do 31 lipca, ale tylko w przypadku, jeżeli w okresie przed pandemią taki najemca regularnie płacił za mieszkanie i lokal był wykorzystywany zgodnie z umową najmu. 

Kto może dostać dodatek?

 • dodatek mogą dostać osoby, u których dochód na osobę nie przekracza 2100 zł w gospodarstwach jednoosobowych, a w rodzinach 1500 zł na osobę. 
 • we wniosku trzeba będzie podać dochody za 3 ostatnie miesiące, czyli jeżeli złożysz wniosek 1 lipca to za kwiecień, maj, czerwiec 
 • wniosek będzie można wysłać pocztą
 • wysokość dodatku będzie obliczana na podstawie kosztów utrzymania lokalu, liczby mieszkających w nim osób oraz dochodów.

Moim zdaniem próg dochodowy jest trochę niski i jest on wyznaczony za pomocą średnich emerytur, czyli 125% średniej emerytury, jeżeli chodzi o 1 500 złotych w rodzinach na osobę. 175% jeżeli chodzi o gospodarstwo jednoosobowe, czyli 2 100 złotych.

Na pewno będę informował o szczegółach, jak tylko propozycja ministerstwa rozwoju pojawi się już oficjalnie. Na podstawie obecnych informacji, nie wiadomo dokładnie, jak będą rozliczane dodatki dla wynajmujących pokoje. Myślę, że jeżeli ustawa wejdzie w życie, to będzie to ogromna pomoc dla naszych najemców. Będzie to też dobra informacja dla nas – najemców, właścicieli, którzy  wynajmują lokale. 

Jak słuchać Podcastu

Dzisiejszy odcinek znajdziesz na górze wpisu. Możesz go również odsłuchać w aplikacjach do odsłuchiwania podcastów oraz na moim kanale Pojetyczny Inwestor na YouTube. 
Słuchaj w Apple Podcast

Słuchaj w Spotify

Słuchaj w Google Podcast

Słuchaj w Acast

Słuchaj w TuneIn

Słuchaj w Pocket Cast

Słuchaj w Breaker

Słuchaj w Stitcher

data-account="1482400:i0b0q0x7e6" data-form="1843430:p3t7p5">

Jak słuchać Podcastu

Dzisiejszy odcinek znajdziesz na górze wpisu. Możesz go również odsłuchać w aplikacjach do odsłuchiwania podcastów oraz na moim kanale Pojetyczny Inwestor na YouTube.

Słuchaj w Apple Podcast

Słuchaj w Spotify

Słuchaj w Google Podcast

Słuchaj w Acast

Słuchaj w TuneIn

Słuchaj w Pocket Cast

Słuchaj w Breaker

Słuchaj w Stitcher